Na pewno wiele osób zna to uczucie, kiedy leży się wieczorem w łóżku, jednak nie można zasnąć przez myśli, które krążą nam po głowie. Bezsenność może wywoływać dużą frustrację i ostatecznie stać się sporym problemem, który ma wpływ na jakość życia. Dlatego warto zadbać o ten aspekt naszego życia. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z bezsennością może być hipnoza, która nie tylko może wprawić człowieka w stan głębokiego relaksu, ale także podczas sesji hipnoterapii możemy rozwiązać problemy emocjonalne, które często są samą przyczyną bezsenności.
Bezsenność - przyczyny
Z bezsennością mamy do czynienia, kiedy jest nam trudno zasnąć lub kiedy w ciągu nocy wybudzamy się często. Nie pozwala to nam wejść w fazę regeneracyjną snu na tyle długo, na ile nasz organizm tego potrzebuje, przez co nie czujemy się wypoczęci. Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy może być:
- rozdrażnienie,
- uczucie zmęczenia,
- złe samopoczucie,
- brak koncentracji.
Przyczyn bezsenności może być wiele, a podstawowe z nich to na przykład:
- problemy emocjonalne,
- przewlekły stres, stany depresyjne - bezsenność na tle nerwowym,
- zbyt częste sięganie po używki takie jak alkohol lub napoje zawierające kofeinę,
- brak higieny snu, czyli brak rutyny i chodzenie spać oraz wstawanie o różnych porach,
- złe warunki do spania, czyli niewygodne łóżko, niewłaściwie dobrana poduszka, zbyt wysoka lub niska temperatura w pokoju albo niedostateczne zaciemnienie pomieszczenia.
W leczeniu bezsenności często zaleca się farmakoterapię, terapię u psychoterapeuty lub psychologa, a dzięki coraz większej popularności hipnozy - również hipnoterapię. Czy hipnoza na bezsenność może wspomagać jej leczenie?
Hipnoza - co to jest?
Hipnoza to stan głębokiego relaksu, kiedy nasz mózg wchodzi w częstotliwość fal theta, który umożliwia wejście w kontakt z podświadomością. Podczas sesji hipnoterapii wykorzystuje się ten stan, aby znaleźć i rozwiązać problem, który często swoją przyczynę ma właśnie w tej nieuświadomionej części naszego umysłu.
Hipnoza na bezsenność - czy może pomóc?
Dzięki hipnozie możemy wejść w stan relaksu, co zdecydowanie pomoże przy problemach ze stresem i napięciem, które są przeszkodą w zasypianiu. Dzięki sesji hipnoterapii lub serii spotkań można też dzięki wejściu w kontakt z podświadomością znaleźć przyczynę problemu oraz go rozwiązać. Na przykład w przypadku, kiedy problemem są natrętne negatywne myśli, hipnoterapia może pomóc w zmianie myślenia lub podejścia do różnych problemów.
Jeśli zmagamy się z bezsennością na tle nerwowym, dzięki wejściu w stan hipnozy mamy szansę przyjrzeć się, co leży pod płaszczem takich stanów i co nasz umysł chce nam przekazać.
Jak wygląda sesja hipnoterapii?
Każda dobrze przeprowadzona sesja powinna być rozpoczęta od rozmowy hipnoterapeuty z klientem oraz zebraniem wywiadu i najważniejszych informacji. Ważne, aby hipnoterapeuta, ale i sam klient mogli zrozumieć trzy najważniejsze kwestie:
- gdzie leży problem,
- nad czym należy pracować,
- jaki kierunek należy wyznaczyć w trakcie hipnozy.
Po zebraniu najistotniejszych informacji można przystąpić do konkretniejszych działań:
- Hipnoterapeuta wykorzystuje indukcje hipnotyczne, aby wprowadzić klienta w stan głębokiego relaksu i hipnozy.
- Osoba poddana hipnozie jest w pełni przytomna oraz obecna i ma kontrolę nad tym co dzieje się podczas sesji.
- Gdy jest wprowadzona w odpowiedni stan, hipnoterapeuta może przystąpić do rozwiązywania problemu.
- Każdy z hipnoterapeutów ma swój styl pracy i posługuje się innymi indukcjami oraz sposobem prowadzenia transu. Różni się również długość takiej sesji, ale zazwyczaj waha się w przedziale od 0,5 godziny do nawet 2 godzin.
Jaka jest skuteczność hipnozy?
Skuteczność hipnozy w terapii bezsenności jest duża. W wielu przypadkach efekt można będzie zauważyć już po jednej sesji. Oczywiście każdy jest inny i skutki hipnozy u różnych osób mogą wyglądać inaczej. Niemniej jest to metoda, której warto spróbować, ponieważ jest nieinwazyjna oraz bezpieczna.
Hipnoterapia to metoda, która może skutecznie pomóc przy różnych problemach z zakresu zdrowia emocjonalnego oraz psychicznego w tym bezsenności. Jest wartościową alternatywą w sytuacji, gdy tradycyjne metody nie przynoszą efektu.
Ważne jest, aby udać się do wykwalifikowanego specjalisty i konsultację w celu wykluczenia czynników, które są przeciwwskazaniem do korzystania z hipnozy. Przed rozpoczęciem takiej terapii skonsultować się z lekarzem, aby wyeliminować medyczne przyczyny bezsenności.

Hipnoza na sen - zasypiaj szybciej
Zapraszam Cię do skorzystania z Programu "Zdrowy i Głęboki Sen", który może przynieść Ci wiele korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Dzięki niemu doświadczysz spokojnego i odprężającego snu, który jest niezbędny dla regeneracji organizmu oraz utrzymania dobrego zdrowia psychicznego. Pozwól sobie na zasypianie łatwiej, szybciej i na głębszym poziomie, co przełoży się na pełniejsze i bardziej energiczne przebudzenie każdego ranka. Zacznij dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie już dziś! Hipnoza na sen może Ci w tym pomóc.
Autor: Maksym Komar