Czym jest trening mentalny sportowców? Na czym polega Hipnoza w sporcie?
Hipnoza w sporcie jest niczym innym jak koncentracją w sporcie na konkretnych psychofizycznych i emocjonalnych czynnikach naszego organizmu. To także jeden z rodzajów hipnozy – kierunek, w którym kierujemy swoją uwagę, a stan, w którym się znajdujemy inaczej zwany jest transem hipnotycznym. Gdy nasza koncentracja i skupienie są nakierowane na naszą fizjologię, uczucia płynące z ciała, emocje, myśli i idee, wtedy zawężamy perspektywę interakcji zewnętrznych ze światem do konkretnych bodźców. Te szczególne ogniska uwagi, które wzbudzają w naszej świadomości określone myśli profesor Uchtomski nazwał dominantą. To myśli, na których jesteśmy skoncentrowani całymi sobą.
Jak stan hipnozy jest związany ze sportem? Mentalne wspomaganie sportowców
Sport zawęża tę koncentrację za pomocą bardzo wielu różnych czynników, przed wszystkim czynników fizjologicznych. Kiedy sportowiec na początku nie zna algorytmów funkcjonowania swojej psychiki, na początku powinien popracować z trenerem mentalnym - doświadczonym profesjonalistą który wie, co robi i właściwie go przeprowadzi przez ten proces, umożliwiając mu dostęp do jego psychiki, fizjologii i emocji. To, jaki jest trener, często jest wprost proporcjonalne do sukcesu jaki osiągają ci zawodowcy. Takie przygotowanie sprawi, że sportowiec mający świadomość i narzędzia będzie mógł już samodzielnie z nich korzystać, otwierając przed sobą szersze perspektywy i horyzonty swoich możliwości.
Wszystko też zależy od rodzaju sportu. W tej chwili rozważamy sporty, w których aktywizujemy nasze ciało do aktywności fizycznej. Trening mentalny sportowców sprawia, że - zwiększając swoją wytrwałość i odporność, potencjał siły – możemy zbudować masę ciała i ciężar, na dłużej zatrzymać powietrze pod wodą, podnosić cięższe ciężary czy szybciej biegać.
Gdzie są nasze granice? Co je wyznacza?
Nasze granice są w umyśle. Gdy przesunie je stamtąd, granica naszych możliwości fizycznych także ulegnie przesunięciu. Jest to system naczyń połączonych - ograniczenia w umyśle powodują ograniczenia w ciele, więc wpływając na jedne będziemy wpływać na drugie.
Co się dzieje pod wpływem emocji?
W stanie afektu człowiek „nie myśli mózgiem”, tylko rdzeniem kręgowym, poprzez nerwy. Człowiek nie analizując sytuacji, zaczyna działać, a wtedy informacja w pewnym stopniu nie jest przetwarzana przez umysł, a działa reakcja (dokładniej rzecz biorąc w tym procesie pomijana jest kora mózgowa, powodując automatyczną reakcję). W tym stanie często jesteśmy w stanie zrobić rzeczy, których nie zrobilibyśmy w normalnych warunkach. Zdarzały się przypadki, w których matka, ratując swoje dziecko w przypływie „chwili” podniosła ciężar tak wielki, którego w zwykłej sytuacji trudno było podnieść czterem ratownikom. To także znakomity przykład na to, że bariery są w naszym umyśle, ponieważ fizjologicznie stać nas na zdecydowanie więcej niż nam się wydaje i niż mówią nam inni. Wskazują na to liczne badania wytrzymałości organizmu (np. kości na ciężar).
Co umożliwia hipnoza i trening mentalny w sporcie?
Hipnoza i trening mentalny w sporcie pozwalają uelastycznić te twarde, zabetonowane bariery naszej psychiki w celu poszerzania naszych możliwości fizjologicznych, emocjonalnych, koncentracyjnych myślenia i sposobów tego myślenia
W literaturze, wolnym dostępie jest dużo faktów i informacji, które potwierdzają, że za pomocą hipnozy i autohipnozy sportowcy osiągali fascynujące rezultaty, zdobywali złote medale, pobijali rekordy wpisywane do księgi rekordów Guinnessa.
Z tych technik korzysta bardzo wiele ludzi – różnią się jedynie etykiety. Jedni mogą nazywać to hipnozą, inni medytacją, praktykują oddychania, a ostatecznie sprowadza się do jednego – koncentracji psychicznej, która potocznie nazywana jest stenem transu hipnotycznego.
To nie nazwy są tutaj istotne, ponieważ najważniejsze jest by rozumieć jaki jest mechanizm i o co w nim chodzi.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=y4KY8l7uXZ8[/embed]Autor: Maksym Komar