Dlaczego hipnoza jest coraz bardziej popularna?
Hipnoza potrafi otworzyć oczy i umysł, angażując pamięć i koncentracje. Wzmacnia je. Jest ważna dla tworzenia, kreowania i treningu swojego umysłu oraz psychiki.
Przyrównajmy hipnozę do treningu siłowego - chodząc na siłownie chcemy wzmocnić mięśnie i ciało. Za pomocą hipnozy także trenujemy, tylko że nie ciało a mózg, by był bardziej elastyczny i skupiony. Hipnoza to bezgraniczne źródło potencjału, dla ludzkiego umysłu i jego możliwości, dlatego moim zdaniem powinna być dostępna dla każdego i jest to powód dla którego staje się coraz bardziej popularna.
Obecnie coraz więcej ludzi zanim coś bezpodstawnie stwierdzi, zacznie zagłębiać się w temat, aby poznać fakty np. dotyczące hipnozy. Dobrym źródłem wiedzy są tu książki, natomiast stroniłbym od telewizji oraz programów rozrywkowych. Dlaczego? Ponieważ większość mitów na temat hipnozy, powstaje właśnie przez telewizje. Co się najlepiej sprzedaje? To co jest widowiskowe, ale niekoniecznie prawdziwe. W takich programach nie tłumaczy się procesów i mechanizmów, mających miejsce w umyśle, tylko efekt końcowy. Produkcje często wolą podkolorować prawdę, na przykład przypisując hipnotyzerowi jakąś niezwykła moc i magię, by mógł oczarować nią swoich widzów, a stąd już bardzo bliska droga do określania jej czymś mistycznym albo tajemniczym. Tak jednak nie wygląda rzeczywistość - nie na tym polega terapia.
Czyli to wszystko co pokazują w telewizji na temat hipnozy to nieprawda?
Hipnotyczne show są możliwe, mają one miejsce, ale ich przebieg jest zupełnie inny. Osoby nie rozumieją co tam się dzieje, nie mają pojęcia „jak?” i właśnie dlatego jest to takie zjawiskowe i wywołuje efekt wow. I właśnie przez to, że wszystko wygląda tak magicznie i fascynująco, ludzie zaczynają przypisywać hipnozie miano magii lub mistycyzmu.
Współcześnie…
Hipnoza jest bezgranicznym źródłem potencjału, dla ludzkiego umysłu i jego możliwości, dlatego powinna być dostępna dla każdego. Zwłaszcza że nie ma w niej nic niebezpiecznego czy mistycznego, a wszystkie lęki jej dotyczące, pochodzą z niewiedzy. Zarazem stanowi ona bardzo potężne narzędzie, więc zależy mi by dzielić się moją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Myślę że coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodego pokolenia, którzy są otwarci na wiedzę, nie zamykają się w stereotypach i bezpodstawnych przekonaniach, stają się gotowi by doświadczać, zgłębiać, rozumieć i wnikać w tę wiedzę.
Wszystko powstaje z myśli, cała nauka, rozwój, technologia i życie. Zdaje mi się, że ludzie będą zaciekawieni tematyką umysłu, bo jest to przecież element, dzięki któremu cała ewolucja stała się możliwa. Hipnoza jest doskonałym narzędziem do zrozumienia tego, jak funkcjonuje myślenie, a moją misją, jako hipnoterapeuty, jest by otwierać ludziom oczy na możliwości i pokazywać jak fascynująca może być.
Dlaczego terapeuta lepiej sprawdzi się w rozwiązywaniu problemów psychologicznych, niż przyjaciele?
Może się wydawać, że przyjaciele będą równie dobrymi kandydatami, jednakże trzeba wtedy zadać sobie pytania:
- Czy są oni wystarczająco kompetentnymi specjalistami w danej dziedzinie/określonym problemie?
Niestety zazwyczaj nie. - Jak bardzo obiektywni są?
Jakkolwiek by się starali, to nie są oni postronni. - Jak są znaczący dla osoby potrzebującej?
To, jak ważne są dla osoby potrzebującej przyjaciele, może sprawić, że wywołają nawet nieuświadomiony wpływ, na ich decyzje. Człowiek jest plastyczny i pod wpływem zdania ważnej osoby, nie jest wierny sobie całkowicie, a sugeruje się zdaniem innych i podąża za radą, która nie musi okazać się skuteczna (badania pokazują, że w 90% jest nieskuteczna).
Dlatego ważne jest, by przyjść do konkretnego specjalisty, który w umiejętny sposób potrafi dostosować rozwiązania i potencjalną drogę do problemu.
Czy hipnoterapia online jest tak samo skuteczna jak offline?
Hipnoterapia online jest skuteczna, nadal będzie też skuteczniejsza od innych narzędzi, którymi dysponujemy, natomiast nigdy nie będzie równie skuteczna jak terapia twarzą w twarz w gabinecie.
Pracując online, zakres możliwości terapeutycznych jest ograniczony. Kiedy rozmawiamy z kimś przez telefon, czy kamerkę w laptopie, zawsze trzeba się liczyć, że mogą wystąpić zakłócenia sygnału, że człowiek nie do końca zrozumie polecenia, a terapeuta nie będzie w stanie korygować tego na bieżąco, ponieważ nie będzie miał kontroli nad wszystkimi bodźcami zewnętrznymi takimi jak na przykład ruch ideomotoryczny w trakcie, ruch gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami, oddech, pulsacje żył na szyi czy szereg innych.
To powoduje, że nigdy nie będzie hipnoza online tak samo skuteczna jak hipnoza w gabinecie. Dzwoniąc do dentysty z bolącym zębem on również nam tego zęba nie naprawi przez kamerkę a jedynie może podać sposoby i instrukcje co samemu człowiek może w tej sytuacji zrobić, natomiast by go naprawić trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego.
Jeśli osoby potrzebują konsultacji lub chcą popracować w sposobie treningu czy popracować w skupieniu nie na bardzo głębokim poziomie, tak zwana e-hipnoza jest możliwa i jest skuteczna. Jednakże w przypadku poważniejszego problemu, do konkretnej pracy należy zgłosić się bezpośrednio do specjalisty.
Umówić się do mnie na sesje hipnoterapeutyczną w gabinecie Warszawie można przez
Formularz kontaktowyCzy będę pamiętać sesje?
W transie człowiek jest świadomy wszystkiego, co się dzieje - zdaje sobie sprawę z tego, gdzie się znajduje, jakie są okoliczności, słyszy doskonale słowa terapeuty oraz zagłębiony jest w swoje własne, wewnętrzne doświadczenia. Osoba może na tyle głęboko zanurzyć się w to doświadczenie, że może częściowo umknąć jej cześć procedury i tego, przez co przeprowadza go terapeuta. Nie oznacza to jednak, że ta osoba usnęła lub straciła pamięć - oznacza to jedynie, że była bardzo skupiona i skoncentrowana na rzeczach, które przeżywała wewnątrz. Dla niej może wydawać się, że czas przebiegu procedury, trwającej godzinę lub więcej, trwał tylko 5 lub 10 min. Nazywa się to dystorsją czasu, czyli inna percepcją czasu, postrzeganą przez danego człowieka. Jednak nie jest to równoważne z zapomnieniem. Człowiek może na tyle głęboko się rozluźnić, zanurzyć w swoje własne procesy, ze wydaje mu się że „odleciał”. Ale nie jest to nic złego ani niebezpiecznego. Ma to zawsze pozytywny charakter, po nim człowiek czuje się błogo, jest odprężony, zrelaksowany w doskonałym humorze i zdrowiu, wracając bezpiecznie do tu i teraz.
Czy będąc zahipnotyzowanym, człowiek zdaje sobie z tego sprawę?
Tak, jak wyżej, człowiek jest tego świadomy - zwłaszcza, gdy mówimy o kontekście terapeutycznym. Wcześniej, przed hipnozą, terapeuta powinien wytłumaczyć cały przebieg terapii, aby osoba czuła się bezpiecznie i komfortowo. Gdy nie jest o tym poinformowana, a została przeprowadzona hipnoza jest to niezgodne etyką i moralnością.
Dlaczego? Ponieważ przekracza to personalne granice międzyludzkie.
W rozmowie wstępnej zawsze wyjaśniam, ze człowiek zostanie zaraz przeprowadzony przez procedurę hipnoterapii, która doprowadzi do określonego, pozytywnego dla tej osoby rezultatu.
Czy są momenty w których osoba zostaje zahipnotyzowana bez wiedzy o tym?
Tak, ale dzieje się to w życiu codziennym, przez zwykłych ludzi, co mogłoby nie wydawać się takie oczywiste.
W jaki sposób? Gdy jakaś idea, pomysł przychodzi nam do głowy, ale bierzemy pod uwagę czyjeś zdanie, to sugerujemy się myślą innej osoby. Pozwalamy na to, by ta myśl, zaczęła realizować się w naszym życiu. Często zdarza się to w momencie, gdy osoba traci poczucie własnej wartości i/lub jest oceniana. Dopuszczając do siebie zdanie lub opinie innych, oznacza przyjęcie „tego programu do swojego systemu”.
Przecież nikt nie nazywa tego hipnozą…
Nie, ale jest to element hipnozy, a mianowicie sugestia, mówiąca o zaakceptowaniu jakiejś zewnętrznej idei. Sugestia gdy jest negatywna, działa na nas destrukcyjnie, a hipnoterapia jest po to, by pozbawiać człowieka takich destrukcyjnych „programów” czyli przyzwyczajeń i przekonań.
Często zbieranie i przyjmowanie takich problemów do własnego wnętrza jest nieświadome, ale świadomi są tylko skutku jaki to wywołało, tej negatywności, która doświadczają się w ich życiu np. osoba usłyszała kiedyś, że jest gruba, nieświadomie to przyjęła, zaczęła się tym bardzo przejmować, straciła kontrolę i wpadła w zaburzenia odżywiania.
Hipnoterapia jest po to, by chronić i bronić siebie, swoją wewnętrzną istotkę (nieświadomość) od negatywnego wpływu innych, wyrwać go od programów zaimplementowanych poprzez innych w ich wnętrzu i by rozwiązywać problemy, które osoba nieświadomie zaakceptowała.