Wewnętrzne dziecko: co to jest i jak wpływa na nasze życie?

Pojęcie wewnętrzne dziecko to termin najczęściej używany w psychologii i rozwoju osobistym. Opisuje on nasze emocje i doświadczenia, których doświadczyliśmy jako dzieci i które są obecne w nas nawet w dorosłym życiu, stają się częścią nas i wpływają na nasze zachowanie, postrzeganie świata oraz relacje z innymi ludźmi. 

Aspekt naszego wewnętrznego dziecka jest sumą naszych doświadczeń z dzieciństwa dlatego, że to wtedy kształtują się nasze przekonania o świecie o nas samych i ludziach, którzy nas otaczają.

 Jeżeli w dzieciństwie doświadczyliśmy głównie wsparcia, poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i miłości od rodziców lub naszych opiekunów wtedy rozwijamy w sobie wysokie poczucie własnej wartości i zaufanie do świata. Jeśli jednak było tak, że doświadczyliśmy odrzucenia, krytyki i braku stabilizacji wtedy często nasze wewnętrzne dziecko będzie zranione, możemy myśleć o sobie źle, a świat postrzegać w negatywnych barwach. 

Przykładowo jeśli w dzieciństwie często byliśmy krytykowani, jako dorośli możemy być wobec siebie samych bardzo surowi i nie doceniać swoich dokonań, a także mieć niskie poczucie własnej wartości i problemy w relacjach. 

Jak nasze wewnętrzne dziecko wpływa na nasze zachowanie?

To w jakim stanie jest nasze wewnętrzne dziecko wpływa na nas w dorosłym życiu, na aspekty tego jak się zachowujemy i jak reagujemy na sytuacje. Często nasze reakcje są nieświadome ponieważ wypływają z naszych emocji, których czasami nie kontrolujemy. Przykładowo jeśli w dzieciństwie często odczuwaliśmy lęk, jako dorośli bardzo możliwe, że będziemy unikać nowych wyzwań lub ryzyka ze strachu przed poniesieniem porażki. 

Te rzeczy wpływają również na nasze nałogi i nawyki, jeśli jedzenie w dzieciństwie kojarzyło nam się ze stresem jako dorośli możemy mieć tendencję do objadania się w sytuacjach stresowych. 

Jak poznać swoje wewnętrzne dziecko? 

Ujrzenie swojego wewnętrznego dziecka i spotkanie z nim to proces samopoznania, najlepiej podejść do tego z cierpliwością i ciekawością. 

Pierwszym krokiem może być zwrócenie uwagi jak reagujemy w danych sytuacjach, czy czasami reagujemy właśnie jak dzieci, a nie jak dojrzałe osoby czy może w niektórych sytuacjach nasza reakcja jest zbyt intensywna? Potem możemy przyjrzeć się naszym przekonaniom i jak one wpływają na nasze zachowanie oraz postrzeganie świata. 

Czy w jakichś aspektach myślimy o sobie źle i jak to wpływa na nas oraz skąd takie myśli się wzięły? Następnie należy zastanowić się nad przeszłością, przypomnieć sobie jak wyglądało nasze dzieciństwo, jakie sytuacje mogły wpłynąć na poczucie zranienia lub osamotnienia. Czy te emocje z dzieciństwa pojawiają się także teraz w dorosłym życiu? 

Praca z wewnętrznym dzieckiem

Praca z wewnętrznym dzieckiem może być procesem trudnym jednak warto wejść na tę ścieżkę ponieważ ostatecznie przyniesie ona dużo korzyści, ukojenia oraz samoakceptacji. Da nam narzędzie do zmiany negatywnych wzorców i przekonań oraz tego, aby być bardziej świadomymi siebie oraz mających większą kontrolę nad swoim życiem. 

Co może wspomóc ten proces: 

Terapia – może być ona bardzo skutecznym narzędziem do samopoznania, dzięki pomocy hipnoterapeuty, psychoterapeuty czy psychologa łatwiej będzie zrozumieć emocje, schematy oraz sposoby radzenia sobie z nimi. 

Maksym Komar stworzył Audioterapię „Spotkanie z wewnętrznym dzieckiem”, która stanowi niezwykłą okazję, aby zrozumieć i nawiązać kontakt z ukrytymi emocjami oraz zapomnianymi aspektami własnej tożsamości.

To spotkanie z wewnętrznym dzieckiem otworzy przed Tobą drzwi do zbliżenia się do swoich uczuć oraz przywrócenia harmonii między Tobą a odrzuconymi fragmentami swojej osobowości. To także okazja do opieki nad samym sobą i identyfikacji tych potrzeb, które mogły zostać zaniedbane.

Audioterapia ta, wykorzystując narzędzia hipnotyczne, pomoże Ci zintegrować te odrzucone fragmenty siebie, przywracając harmonię i równowagę.

Najczęstsze skutki po takiej Audioterapii to:

  • Uwolnienie emocji
  • Poznanie samego siebie
  • Podniesienie samoakceptacji
  • Zwiększenie sympatii dla siebie
  • Poprawa stosunków z innymi
  • Odczucie harmonii
  • Usunięcie autodestrukcyjnych tendencji

Samorozwój – regularna praktyka medytacji, jogi, journaling, uczęszczanie na warsztaty lub kręgi prowadzone przez wykwalifikowane osoby pomogą nam zajrzeć do swojego wnętrza, poznać i skontaktować się z tymi aspektami siebie, których nie znaliśmy wcześniej. 

Rozmowa z bliskimi – wsparcie rodziny i przyjaciół jest nieocenione w każdym aspekcie naszego życia, podczas głębokich, szczerych i życzliwych rozmów z najbliższymi możemy wyciągnąć dla siebie bardzo wartościowe rzeczy oraz poczuć, że nie tylko my mierzymy się z takimi trudnościami.

Samodzielna praca – bardzo ważna jest także codzienna praca nad sobą i zauważanie pojawiających się myśli oraz świadome kreowanie tego jaką osobą chcemy się stać i jak chcemy, aby wyglądało nasze życie. 

Pamiętajmy, że każdym z nas ma w sobie wewnętrzne dziecko, wewnętrznego rodzica i wewnętrznego dorosłego. To, że posiadamy pewne aspekty w nas samych, które wymagają uzdrowienia oraz pracy jest całkowicie normalne i wszyscy wokół nas mierzą się z pewnymi historiami z dzieciństwa. Proces pracy z wewnętrznym dzieckiem z pewnością bywa wyzwaniem jednak zdecydowanie jest to wysiłek wart podjęcia.

Kategorie: Hipnoterapia, Hipnoza regresyjna

Umów sesję

"*" oznacza pola wymagane

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Newsletter

"*" oznacza pola wymagane

Consent*
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.