Czy efekt po
Hipnoterapii jest
gwarantowany?

Ze swojej strony mogę to zapewnić. Jednak są pewne warunki, by to mogło się wydarzyć. Jeśli moi klienci są gotowi zaangażować się w proces terapii i wykonywać wskazówki, które im daje osiągną swój cel. 

 

Czy problem może powrócić?

Oczywiście, może się tak wydarzyć. Jeśli człowiek nie będzie stosować się do zaleceń terapeuty, nie będzie pracował nad sobą, to zmiana, która nastąpiła podczas seansu zaniknie, ponieważ psychika i przyzwyczajenia, do których człowiek został nauczony w trakcie życia, powrócą. 

Terapia to nie jest pstryknięcie palców, które z miejsca odsunie wszystkie problemy w cień lub sprawi że znikną. Takie myślenie jest błędne. Zastanówmy się –  czy osoba, która chce schudnąć, po jednorazowym, godzinnym wyjściu na siłownię to osiągnie? Niestety nie. To proces. Proces, w którym  od człowieka zależy wszystko. Zmiana jest uzależniona od jego chęci zmiany i zaangażowania. Jest to też w pewnym stopniu poświęcenie z jego strony, w kierunku lepszego. Liczy się zdyscyplinowanie i systematyczność. Wszystko leży w rękach pacjenta. To, na co na co on się zdecyduje i jak postanowi to wykorzystać. Rolą terapeuty jest pomoc człowiekowi, aby umiał utrzymywać swoje życie we własnych rękach. 

 

Ile sesji potrzeba by skutecznie rozwiązać problem?

To zależy, ponieważ jest to ponownie całkowicie indywidualna kwestia. 

Przykład: tym samym problemem np. z agorafobią, przychodzi dziesięć różnych osób. Czy są one takie same i ich proces terapeutyczny będzie przebiegał identycznie? Oczywiście, że nie. Mimo tego, że problem jest ten sam, to każdy z tych przypadków będzie inny. 

Dlaczego? Ponieważ każdy ma inne doświadczenia i przeżył w swoim życiu coś innego, więc rozwiązanie problemu dla osoby A może być całkowicie różne od rozwiązania problemu dla osoby B. Stosując jedną technikę, może uda się rozwiązać problem jednej z tych dziesięciu osób. Na pewno nie wszystkich. Z kolei gdy zrozumiemy te dziesięć osób, dopasujemy do nich nasze narzędzia, to bardzo prawdopodobnie uda nam się trafić w dziesiątkę i rozwiązać problem każdej z osób. 

Uważam, że moje metody są tak skuteczne, ponieważ traktuję każdą osobę wyjątkowo i indywidualnie. Szablony nas ograniczają, więc wolę na nich nie polegać. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi, że taki przypadek będzie wymagał x seansów, bo dla każdej osoby i każdego problemu może być to inne. Jednakże w porównaniu do innych form psychoterapii, hipnoterapia nie trwa latami, a problemy można rozwiązać w zaledwie kilka spotkań, dzięki czemu jest jedną z najskuteczniejszych.

 

Dlaczego hipnoterapia jest tak skuteczna?

Ponieważ od razu trafia w sedno danego problemu. Za pomocą koncentracji możemy dostać się poprzez stany emocjonalne i pamięć, do wspomnień (często traumatycznych), które na świadomym poziomie są już dawno zapomniane i nad nimi popracować. Dzięki temu klient może podczas terapii zagłębić się w swoje bardzo silne emocje i stopniowo je przepracować.

W podświadomości kryje się wszystko. Jest to wielki bank wszystkiego tego, czego doświadczyliśmy w życiu od momentu naszego urodzenia albo nawet jeszcze wcześniej. Natomiast świadomość jest taką lornetką, za pomocą której postrzegamy świat. Bardzo wiele na co dzień ucieka od naszej świadomości – ona nie rejestruje temperatury naszego ciała, pozycji w przestrzeni, czasu. W świadomości nie ma na to miejsca. To wszystko mieści się w podświadomości. Podświadomość kontroluje bicie serca, rytm oddechu (który my za pomocą świadomości możemy zatrzymać). 

Świadomość chcąc nas uchronić przed niebezpieczeństwem, to co uważa za niebezpieczne, spycha w zapomnienie, do podświadomości. I właśnie hipnoterapia umożliwia do niej dostęp poprzez świadomość. 

 

A co z poleceniem „spać/śpij” podczas seansu hipnozy?

Wykorzystuje się je głównie na scenie i jest kojarzone z hipnozą. To hasło, za którym stoi szereg zachowań takich jak m.in.: zamknąć oczy, rozluźnić się i wykonywać polecenia hipnotyzera. 

Jednak nadal człowiek pozostaje w tym stanie transu świadomy i nie zasypia.

 

 

Dlaczego zamyka się oczy?

Osoba zamyka swoje oczy ponieważ jest bardzo mocno skupiona i skoncentrowana. Robi się to aby bodźce zewnętrzne dochodzące do człowieka nie rozpraszały go, a on mógł w pełni zauważyć emocje i odczucia, których doświadcza. Mając zamknięte oczy, obrazy i pamięć się wyostrza i pojawiają się też te obrazy, które nie są normalnie dostępne. Ale człowiek sam do nich dociera, a hipnoterapeuta tylko go kieruje w tym procesie. Trafiając do kompetentnego terapeuty, zawsze praca jest ekologiczna i zgodna z normami i etyką pracy.

 

Jaka jest rola Hipnoterapeuty?

Hipnoterapeuta po prostu wskazuje drogę, prowadzi i towarzyszy. Nie ma on żadnej władzy nad człowiekiem. Udziela tylko instrukcji by człowiek podążając za wskazówkami, sam mógł dokonać zmian i by droga do nich była dla niego prostsza. On zagłębia się w podświadomość, zostawiając świadomą część aktywną i to właśnie ona – świadoma część ciągle jest, nie znika, człowiek jej nie traci. Tak samo, człowiek nie zasypia podczas hipnozy. Nie płaci on przecież za godzinę spania, tylko za godzinę intensywnej pracy nad sobą. To, że człowiek podczas hipnozy śpi jest tylko kolejnym z mitów, który wygląda atrakcyjnie szczególnie na scenie.  

 

Umówić się do mnie na sesje hipnoterapeutyczną w Warszawie można przez formularz kontaktowy.

Autor: Maksym Komar

Kategorie: Hipnoterapia

Umów sesję

"*" oznacza pola wymagane

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Newsletter

"*" oznacza pola wymagane

Consent*
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.