Jąkanie. Czy da się wyleczyć?

Skąd pochodzi jąkanie? Przyczyny jąkania

Jąkanie to temat dość specyficzny. Na początku warto zastanowić się czy jest ono czymś wrodzonym czy wtórnym. Wrodzone oznacza genetyczne lub biologiczne uwarunkowanie, z którym się rodzimy, natomiast wtórne jąkanie może być konsekwencja lęku, zakłócenia funkcjonowania w psychice, spowodowane określonym zjawiskiem w przeszłości. Przykładem może być jąkający się mężczyzna, który został w dzieciństwie przestraszony przez psa. Zwierzę rzuciło się na chłopca i od tamtego momentu ten zaczął się jąkać. Jakie są zatem sposoby na jąkanie?

 

Jak przestać się jąkać? Czy hipnoza może pomóc z problemem jąkania?

Wielu zastanawia się, jak wyleczyć jąkanie. Skuteczne leczenie jąkania zachodzi podczas hipnozy i hipnoterapii m. in. poprzez metody socjorehabilitacji, stworzone i opracowane przez prof. psychiatrii Juliiję Nekrasova. Wykorzystywała ona w swojej pracy terapeutycznej hipnozę i sugestologię zarówno w terapii indywidualnej jak i grupowej. Proces polegał na wywoływaniu u człowieka stanu koncentracji, podczas której, w umyśle człowieka następowało programowanie, doprowadzające do zmian niektórych mechanizmów pracy synaps mózgowych, co później zostało udowodnione w czasie jej badań w szpitalu w Charkowie. Zatem hipnoza to skuteczne leczenie jąkania u dorosłych.

 

Sposób działania przekazywania informacji w mózgu

Podczas tradycyjnej rozmowy, w mózgu aktywne są pewne obszary – gdy werbalizujemy swoje myśli, w mózgu są to impulsy elektryczne pomiędzy synapsami. Przedstawiając to na język obrazowy, można by ten proces porównać do komunikowania się komórek nerwowych między sobą. Gdy zaczynamy śpiewać te same słowa, to pomimo że niesiona informacja jest ta sama, aktywujemy zupełnie inną część mózgu do wykonania tej aktywności – część odpowiedzialną za odmienną artykulację i melodyjność wydobywanych dźwięków.

 

Dlaczego przytaczam tutaj przykład śpiewania? Dlaczego śpiewanie jest tutaj warte wspomnienia?

Ponieważ osoba, mająca problem z płynnym wyrażaniem się za pomocą mowy, przestaje się jąkać, gdy zaczyna śpiewać. Wynika to właśnie z uwagi na fakt, że podczas śpiewu aktywowane są inne obszary naszego mózgu. Oto odpowiedź na pytanie: jak wyleczyć jąkanie.

 

Leczenie jąkania: Jakie są możliwości hipnoterapii na tym polu?

Hipnoterapia umożliwia powiazanie pewnej analogii między wypowiadaniem określonych słów a załączaniem innej aktywności mózgu, które kompensują aktywność, właściwego wypowiadania tych samych słów.

Kiedy człowiek używa profesjonalnie wypracowanej dykcji, również zmienia sposób wypowiadania swoich słów i są one wyrażane w nieco inny sposób, zmieniając przetwarzaną informację. Profesjonalna dykcja także powoduje aktywację innych części naszego mózgu – innych obszarów, podobnie jak z przykładem śpiewu. Jest to analogiczny przykład, jednakże rozszerza możliwe do zastosowania techniki, ponieważ przy opanowaniu dykcji człowiek przestaje się jąkać. Może to być bardzo przydatne i skuteczne w trakcie terapii, aby skutecznie rozwiązać problem z jąkaniem.

 

Autor: Maksym Komar

 

Kategorie: Hipnoterapia

Umów sesję

"*" oznacza pola wymagane

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Newsletter

"*" oznacza pola wymagane

Consent*
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.