Arachnofobia. Jak pozbyć się lęku przed pająkami?

Czym jest arachnofobia?

Arachnofobia, czyli lęk przed pająkami, to przypadek problemu, z którym bardzo wiele osób myśli, że się zmaga. Nie mają oni jednak wiedzy o tym zagadnieniu i po prostu przypisują sobie ten lęk, gdy odczuwają negatywne emocje w stosunku do pająków od razu nazywają to arachnofobią. Nie jest to właściwe rozumienie, niemniej jednak, nie zagłębiając się w szczegóły arachnofobia jest lękiem przed pająkami.

 

Jaka jest różnica pomiędzy lękiem a strachem? Dlaczego boimy się pająków?

Strach to, coś co bezpośrednio zagraża naszemu życiu – w danym momencie boimy się lwa, z którym stoimy oko w oko. Lęk natomiast jest reprezentacją stresującej sytuacji w naszym umyśle. Jest to coś wyobrażonego, irracjonalnego, ponieważ nie stajemy przed tym, czego się boimy i nie ma on na nas realnego wpływu.

 

Jak przepracowywać problem lęku przed pająkami?

Pierwszym etapem jest identyfikacja pomiędzy lękiem a strachem. Umożliwi nam to zdobycie perspektywy, pokazując w którym kierunku powinniśmy podążać do skutecznego rozwiązania problemu.

Podczas procesu terapeutycznego zrozumiemy, czy problem jest arachnofobią i czy ma ona swoje źródło w rzeczywistych doświadczeniach.

 

Jakie źródła może mieć arachnofobia?

Lęk przed pająkami może być projekcją z dzieciństwa, gdy ktoś kogoś straszył, pająkiem – przykładowo starsze rodzeństwo chcąc nabijać się z młodszego właśnie straszyło je pająkami. Źródło mogło także być bardziej prozaiczne – mógł to być film, który kiedyś oglądaliśmy, a w nim wielki pająk, który zaraził nas ideą strachu. Większość rzeczy, które mają na nas wpływ posiadają swe korzenie we wcześniejszym okresie naszego życia. Powstają jako pewne myślokształty – formy naszego myślenia, które później dyrygują tym, jak przebiegnie nasze życie.

 

Z czym się wiąże lęk przed pająkami?

Arachnofobia może również wiązać się z innymi fobiami np. fobią przed wymiotowaniem – gdy pająk wywołuje obrzydzenie tak silne, że powoduje powstanie odruchu wymiotnego, a także ze stresem, który identyfikujemy po jego symptomach m.in. przyspieszonym oddechu, biciu serca, poceniu się czy bladości skóry.

 

Jak leczyć arachnofobię?

Problem arachnofobii można rozwiązać za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej, ale można również rozwiązać go szybciej, a równie skutecznie (lub nawet skuteczniej), za pomocą hipnoterapii. Prawdą, o której wiedzą nieliczni jest, że osoby „mające problem z pająkami”, w rzeczywistości mają problem ze swoimi myślami na temat pająków, a nie samymi pająkami.

 

Jak długo trwa przepracowanie arachnofobii?

Pozbycie się arachnofobii jest dużo łatwiejsze niż się wydaje, gdyż wystarczy przyjść na seans terapeutyczny. Nie da się z góry pewnie określić, ile sesji zajmie proces, ponieważ każdy problem, jak i jego właściciel są indywidualnego charakteru, a problemy powstają z wielorakich przyczyn. Każdy z nas jest inny, ma inne doświadczenia, więc u każdego lęki oraz traumy mają zupełnie inne podłoże, ponieważ powstawały w różnych warunkach i na innych zasadach. Jest to jednak terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Z mojej praktyki wynika, że w znacznej większości problem udaje się rozwiązać już podczas jednego seansu osiągając zdecydowany i trwały efekt.

Autor: Maksym Komar

Kategorie: Hipnoterapia

Umów sesję

"*" oznacza pola wymagane

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Newsletter

"*" oznacza pola wymagane

Consent*
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.